Dlaczego warto regularnie wykonywać badania USG?

Dlaczego warto regularnie wykonywać badania USG?

USG, czyli mówiąc naukowo — ultrasonografia to badanie, które pozwala w nieinwazyjny sposób ocenić kondycję naszych narządów wewnętrznych. Zalecane jest przez lekarzy zarówno podczas doszukiwania się przyczyn niepokojących dolegliwości, jak i prewencyjnie. Jeśli jeszcze nie wiesz, jak przebiega takie badanie, jakie są jego rodzaje, wskazania do wykonania oraz jak należy się przygotować, zapoznaj się z poniższą lekturą.

Na czym polega popularne badanie USG? 

Badanie ultrasonograficzne możemy zaliczyć do grupy badań obrazowych. Jest niezwykle popularne i stosowane w codziennej pracy przez lekarzy już od 50 lat. Głowica USG tworzy fale ultradźwiękowe, które są absorbowane w komórki. W tej samej chwili na ekranie USG pojawia się widok, na ogół czarno-biały. Całe badanie jest całkowicie bezbolesne i co istotne niegroźne. Poza uprzednio wymienionymi zastosowaniami USG stosuje się jako wsparcie podczas biopsji jak również podczas innych zabiegów.

Zasady przygotowania do badania USG brzucha 

USG brzucha jest jednym z najczęściej wykonywanych tego typu badań. Jest tak, ponieważ w brzuchu jest szereg różnych, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania narządów. Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu bardzo ważne jest zachowanie żołądka, wątroby, nerek i jelit w jak najlepszej kondycji. W trakcie badania sprawdza się działanie, rozmiar oraz strukturę badanych organów, dlatego jest ono nieocenione w profilaktyce wszelkiego typów schorzeń.

Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej nie jest wymagające, ponieważ należy nie spożywać posiłków przez 6 do 12 godzin do momentu badania, w zależności od typu badań USG i zaleceń specjalisty. Częściej badać powinny się przede wszystkim starsze osoby. Badania kontrolne wykonuje się od około 20 roku życia i powtarza co 3 lub 5 lat. Od 50 roku życia USG powinno się przeprowadzić co najmniej raz w roku. Jeśli zmagamy się z jakimś schorzeniem w jamie brzusznej, to z pewnością lekarz zleci wykonanie USG, ale także w przypadku gdy nic nam nie dolega, to warto mimo to badać się profilaktycznie.

W jakich sytuacjach ginekolog może wykonać badanie USG? 

Mammografia i cytologia to bardzo istotne badania dla kobiet, ponieważ są podstawowym elementem profilaktyki antynowotworowej. USG piersi jest też bardzo istotne, dlatego, że jest często robionym badaniem przez kobiety, zazwyczaj młodsze. USG jest przeważnie zalecane dla kobiet z piersiami małego rozmiaru, które ciężko byłoby zbadać za pomocą mammografu. Badanie nie potrzebuje wymyślnego przygotowania, chociaż jeśli jest taka możliwość, to zaleca się przeprowadzenie go w pierwszej części cyklu, ze względu na niewielką czułość piersi.

W przypadku kobiet, u których w rodzinie wystąpił już nowotwór piersi, badanie powinno być pierwszy raz wykonane w wieku 20 lat oraz powtarzane, chociaż co pół roku. Gdy tego typu obciążenie nie występuje, diagnostykę piersi można przeprowadzać raz na dwa lata. Z kolei badanie ginekologiczne należy wykonywać, przynajmniej raz na dwa lata. Tutaj trzeba dodać, że podczas jednej wizyty możliwe jest wykonanie zarówno cytologii, jak i badania USG. Po ukończeniu pięćdziesięciu lat kobiety powinny zapisywać się na badania raz na rok.

Zasady wykonywania badania ultrasonograficznego tarczycy 

Tarczyca znajduje się niezbyt głęboko pod skórą, dlatego USG to jak najbardziej odpowiednie badanie, które pozwala na ocenę stanu tego narządu. Ultradźwięki mają do pokonania niedługą drogę, a ich przenikanie jest jeszcze sprawniejsze, dzięki temu, że lekarz używa żelu do USG, charakterystycznego dla tego rodzaju badania. USG tarczycy jest badaniem całkowicie bezbolesnym, trwa od kilku do kilkunastu minut i nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Wyniki badania są dostępne praktycznie od razu po jego przeprowadzeniu. 

Dla ułatwienia pracy lekarzowi warto ubrać się w strój, który zapewnia łatwy dostęp do szyi. Zaleca się także zdjęcie biżuterii. Dobrym pomysłem będzie także zabranie ze sobą wyników badań laboratoryjnych, takich jak oznaczenie TSH, które pomogą lekarzowi w zdiagnozowaniu popularnych chorób tarczycy, jak na przykład niedoczynność lub nadczynność. 

Informacje
Dodany przez użytkownika: Henryka Sawicka
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Więcej od Henryka Sawicka
Dlaczego warto regularnie wykonywać badania USG?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Artykuły w kategorii Zdrowie i odżywianie
Jak pokonać bezsenność i przesypiać całe noce?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Jakie są wady i zalety diety wegańskiej?
Komentarze: 1
Ocena: brak
Tagi artykułu
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz