Jakie produkty powinny być podstawą diety niemowląt?

Jakie produkty powinny być podstawą diety niemowląt?

Dlaczego żywienia jest tak istotne u malucha? Przede wszystkim wpływa ono na zdrowie dziecka, i wspiera jego prawidłowy rozwój. Jest to istotne, głównie na początku, bo wpływa to na preferencje żywnościowe malucha w kolejnych latach. Dobranie złego żywienia może spowodować wymioty, czy też dławienie się dziecka. Wraz z upływem kolejnych okresów, będzie wzrastało zapotrzebowanie na witaminy oraz cynk.

Jak zadbać o zdrowie niemowląt? 

Niemowlę w momencie narodzin, przez pierwszych 6 miesięcy życia wymaga zaledwie mleka z piersi mamy, chyba że z różnych względów karmienie piersią jest niemożliwe, w takim przypadku zapewniamy dziecku mieszanki z mleka modyfikowanego. Ten pokarm do minięcia pół roku w pełni zaspokaja potrzeby smyka na składniki odżywcze. Nie ma podstaw do dokarmiania tak małego dziecka posiłkiem stałym przed ukończeniem szóstego miesiąca życia. Wielu rodzicieli ma wątpliwości, czy nie dostarczyć dziecku wcześniej „czegoś konkretniejszego”, będąc zdania, że dziecko samym mlekiem się nie najada. Jest to tymczasem myślenie błędne – zbyt wczesne podanie maluchom innego typu pożywienia może wywołać bóle brzuszka bądź wywołać odruch wymiotny, krztuszenie się, dławienie. Z upływem czasu będzie rosło zapotrzebowanie dziecka na większe dawki białka, żelazo, witaminy A, D, E lub cynk, zawarte w spokojnie wprowadzanych produktach dla dziecka.

Wprowadzanie nowości w jadłospis malucha

Jest parę kluczowych zasad, którymi się kierujemy, gdy zaczynamy wdrażać pokarmy uzupełniające mleko. Szczególnie przy wprowadzeniu nowego produktu obserwujmy dziecko, jak odpowiada, jak smakuje nowa rzecz oraz, czy nie występuje po zjedzeniu reakcja alergiczna. Przy tym istotne jest również, żeby nie wcielać kilku produktów w tym samym czasie – wówczas gdy rzeczywiście tego typu reakcja uczuleniowa wystąpi, nie będziemy wiedzieć, jaki produkt wywołał zmiany. Nie przesadzajmy z ilością jedzenia – próbujmy podać dziecku z początku po kilka łyżeczek danego posiłku. Na wstępie powinno się zacząć od produktów bogatych w zboża, produktów pełnoziarnistych, kasz, warzyw i owoców (najpoprawniej zacząć od warzyw – są trudniejsze do aprobaty przez dziecko, owoce mają słodki smak, podobnie jak mleko, więc dzieci je łatwiej zaakceptują). Nie można zrażać się pierwszymi niepowodzeniami w karmieniu – maluchy często wypluwają od razu nasze propozycje, jednakże nie zawsze jest to wynikiem tego, że im nie smakuje. Jest to po prostu związane z poznawaniem nowych smaków oraz konsystencji, które były im obce, wskutek tego należałoby czasem podać produkt ponownie, czy też po paru dniach spróbować jeszcze raz.

Lista produktów spożywczych zabronionych na początku rozszerzania diety

Zrezygnujmy z niektórych rzeczy ze względu na dobro malucha, kierując się współczesną wiedzą naukową, z której wynika, że produktami zabronionymi będą:

  • sól i cukier – nie powinno się oferować dzieciom żadnego z wymienionych, jak najdłużej jest to możliwe – solenie pokarmów tak małym dzieciom może wywoływać choroby nerek, natomiast używanie cukru – próchnicę, otyłość, a także złe nawyki żywieniowe w przyszłości;
  • grzyby
  • miód – nie można serwować dzieciom do ukończenia pierwszego roku życia, występuje ryzyko nabycia bakterii Clostridium botulinum;
  • mleko krowie – do ukończenia pierwszego roku życia;
  • podroby – do ukończenia 3 roku życia.

Jaki wpływ na zdrowie małych dzieci może mieć sól? 

Gdyby zapytać młodych rodziców o to, czy odrobina soli może być dla dziecka szkodliwa, prawdopodobnie nie znaliby odpowiedzi. Starsze pokolenie daje rady, które mogą dzisiaj szkodzić dzieciom. O ile kiedyś ich metody się sprawdzały, tak teraz specjaliści alarmują, aby zwracać uwagę na to, co jest w posiłkach. Dochodzi do wzrostu dolegliwości — pojawiają się choroby cywilizacyjne, wzrost otyłości, problemy z próchnicą, miażdżyca w przyszłości. Są to sygnały ostrzegawcze, które powinny skłonić rodziców do zadbania o wysokiej jakości pokarm podawany ich maluchowi.

Informacje
Kategoria: Rodzina i dzieci
Dodany przez użytkownika: Angelina Krajewska
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Więcej od Angelina Krajewska
Artykuły w kategorii Rodzina i dzieci
Jakie zestawy kreatywne dla dzieci warto wybrać?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Jak prać pieluszki z materiałem PUL?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Tagi artykułu
Komentarze
Aga Jasińska

Moim zdaniem o takie rzeczy trzeba się pytać specjalistów, położną czy lekarza, a nie dowiadywać się z Internetu.

Oceń
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz