Jak prać pieluszki z materiałem PUL?

Jak prać pieluszki z materiałem PUL?

Pieluchy wielokrotnego użytku to wynalazek warty uwagi głównie dla rodziców, którzy zwracają uwagę na ochronę środowiska. Jest to naturalne i ekologiczne rozwiązanie, które ma wiele zalet. Jeśli obawiacie się dodatkowego czasu spędzonego na praniu tych produktów, zapoznajcie się z tym tekstem. Dowiesz się więcej na temat tego, jak to robić, aby pranie pieluszek było szybkie i bezproblemowe.

Jak prać otulacze i pieluszki AIO? 

Zacznijmy jednak od momentu, w którym zmieniamy zabrudzoną pieluszkę z pupy bobasa. Otulacze, o ile nie są brudne lub nie mają woni moczu, można przeznaczyć do wysuszenia i kolejny raz użyć przy kolejnej wymianie pieluch. Odnosi się to też do otulaczy z funkcją SIO, czyli snap-in-one. Kieszonki, wkłady, zawartość otulaczy oraz pieluszki AIO, czyli all-in-one przeznaczone są do prania.

Podczas oczekiwania na wrzucenie ich do pralki można je przetrzymywać w worku PUL lub w wiaderku z przykryciem, o ile nie jest dokładnie zamykane. Kupki mleczne rozmywają się w wodzie, dlatego nie ma potrzeby zmywania ich pod wodą przed praniem, ale można to zrobić. W kwestii kupek starszych dzieci wymagane jest zmycie jej z pieluszki. Ułatwią to specjalne papierki znajdujące się w pieluszce, ale w większości przypadków wystarczający będzie strumień zimnej wody. Wiele rodzin korzysta z bidetki, czyli małej słuchawki umieszczonej przy bidecie, żeby sprawnie zmyć zawartość pieluszki.

Pranie pieluszek tetrowych krok po kroku  

W kwestii wszystkich wkładów i innych chłonących elementów oraz pieluszek z materiałem PUL, sprawa wydaje się być dość prosta, należy tylko kierować kilkoma zasadami. O ile producent nie nadmienił inaczej, powinieneś na początku dokładnie przepłukać pieluszki bez żadnych środków czyszczących. To pozwoli na pozbycie się moczu znajdującego się w pieluszkach. Ten początkowy etap prania można wybrać jako osobny program pranie z wirowaniem, lub jako pranie wstępne, ale konieczne jest upewnienie się, że po zakończeniu prania woda zostanie usunięta.

Później czas na właściwe pranie: musi być dość długie i odbywać się w ciepłej temperaturze wody: 40°C z wymaganym dodatkiem odkażacza lub 60°C, bez potrzeby zastosowania odkażacza (np. proszku Nappy Fresh). Dodajemy jedynie proszek do białych tkanin z niską, poniżej 5%, zawartością środku myjącego, z kolei z wybielaczami optycznymi posiadającymi w składzie tlen.

Czy do prania pieluch stosuje się odkażacz? 

Higiena to kluczowa kwestia, stąd pieluszki wielokrotnego użytku muszą być prane dokładnie, z możliwym usunięciem różnorakich bakterii. Temperatura 60° zachowana przez kilkadziesiąt minut będzie odpowiednia, żeby pozbyć się niebezpiecznych bakterii.

W kwestii niższych temperatur niezbędne jest zastosowanie specjalistycznych, ekologicznych i niewywołujących podrażnień proszków odkażających. Ich pojedynczy koszt nie jest duży, i dla bezpieczeństwa można je również wsypywać do prania w wyższej temperaturze. Po skończonym praniu trzeba rozwiesić pieluszki, osuszyć, i już można ponownie je wykorzystać. PUL jest wrażliwy na wysokie temperatury, stąd nie należy go wystawiać na działanie promieni słonecznych i powieszać blisko grzejnika.

Wełniane pieluszki – na co zwrócić uwagę podczas prania? 

Naturalny materiał, który gwarantuje powłokę nieprzemakalną i który oddycha – wełna ma bardzo dużo zalet. Wymaga ona odmiennego podejścia i generalnie nie jest odpowiednia do prania w pralce, bo istnieje ryzyko sfilcowania otulaczy, gatek lub longów. Pocieszające jest to, że wełnę pierzemy sporadycznie.

Każda pieluszka wykonana z wełny powinna mieć na sobie warstwę lanoliny, która czyni ją nieprzemakalną. Dzięki niej pieluchę wielorazową wystarczy przewietrzyć, a nie prać po każdym użyciu. Przy większym zabrudzeniu, pranie wykonuje się ręcznie, a następnie odciska nadmiar wody ręcznikiem. Nie należy wyciskać, wykręcać, ani umieszczać pieluszki na grzejniku.

Informacje
Kategoria: Rodzina i dzieci
Dodany przez użytkownika: Aga Brzezińska
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Więcej od Aga Brzezińska
Jak prać pieluszki z materiałem PUL?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Jakie zestawy kreatywne dla dzieci warto wybrać?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Artykuły w kategorii Rodzina i dzieci
Tagi artykułu
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz