Jakie warto nabyć narzędzia ogrodowe do pielęgnacji przydomowego trawnika?

Jakie warto nabyć narzędzia ogrodowe do pielęgnacji przydomowego trawnika?

Zazwyczaj, w momencie, kiedy przychodzi wiosna, przypominamy sobie, że czeka nas dużo pracy na zewnątrz, związanej z pielęgnacją ogrodu oraz upraw. Jednak, aby ogród wyglądał fenomenalnie, potrzebne jest spore zaangażowanie i chęci, ponieważ każda rzecz musi być powtórzona. Większość z nas posiada większą lub mniejszą część trawnika, o który trzeba na bieżąco dbać. W poniższym wydaniu pokazujemy narzędzia ogrodowe, które efektywnie wspomagają pielęgnację trawnika!

Podstawa pielęgnacji trawnika? Zdecydowanie kosiarka!

Absolutną podstawą, w którą musimy zaopatrzyć nasze ogrodnicze arsenały, jest kosiarka. Im mniej okazały teren trawnika, tym inny model kosiarki będzie nam niezbędny. Na najmniejszych skwerkach do 200-300 m2, wystarczy kosiarka bębnowa. Do względnie większych terenów przyda nam się kosiarka elektryczna, jednak należy mieć na uwadze ciągnący się przewód. Z kolei na największych przestrzeniach trawiastych świetnie sprawdzi się kosiarka spalinowa, która niestety jest najgłośniejsza spomiędzy wszystkich, ale przy tym najbardziej skuteczna. Wskazane jest zastanowić się nad kosiarką, która posiada opcję mulczowania zgromadzonej trawy, innymi słowy – maksymalnego rozdrabniania zbioru i dystrybuowania go na koszonej powierzchni. Jest to idealna opcja do zastąpienia kompostownika i niewykorzystywania dzięki temu dodatkowego sztucznego nawozu.

Aeracja trawnika – po co ją wykonywać podczas pielęgnacji?

Jeśli zależy nam na gładkiej i gęstej powierzchni trawnika, wskazane jest wyposażyć się w aerator. Jest to sprytne urządzenie zaopatrzone we wbudowane ostre kolce (niekiedy spotyka się również wbudowane metalowe rurki), które przemieszczając się po nawierzchni trawy, wbijają się w glebę, tym samym ją natleniając. Dzięki temu trawa lepiej rośnie, albowiem ma więcej powietrza, a jej korzenie mają więcej przestrzeni do rozwoju. Stosunkowo nowym udogodnieniem są także specjalne nakładki na buty do natleniania trawnika. Polega to na tym, że wkładamy na swoje buty nakładki wyglądające poniekąd jak korki u piłkarzy i poprzez chodzenie po trawie, natleniamy ją.

Do czego przydaje się wertykulator oraz jak wspiera w pielęgnacji trawnika?

Pokrewnym narzędziem do aeratora jest wertykulator, różnica jest taka, że wertykulator ma w sobie ostrza, które przesuwając się po powierzchni trawy, wyciągają wszystko to, co najsłabiej ukorzenione, a więc zazwyczaj po prostu chwasty oraz martwe źdźbła. Narzędzie super sprawdza się po sezonie jesienno-zimowym, kiedy trawa w wielu przypadkach jest w gorszym stanie. Trawnik po takim zabiegu zwykle nie wygląda zbyt okazale, jednak nie należy się tym przejmować, albowiem trawa musi odpocząć i nabrać miejsca do powtórnego wzrostu.

Podkaszarka – przydatne urządzenie na niewielkie i trudno dostępne miejsca!

Nie wszędzie zdołamy dotrzeć z kosiarką, nawet tą najmniejszą. Są takie miejsca w naszym ogrodzie, jak szczeliny między skalniakami, skarpy oraz wzniesienia, gdzie po prostu kosiarka nie dotrze. W tym celu stosujemy podkaszarkę, która w niektórych mniejszych ogrodach może w pełni wystarczyć jako wyłączny robot koszący, albowiem nadaje się doskonale na małe połacie trawiaste. Dodatkowo skosimy nią również wysokie pędy oraz trawy.

Zaopatrz się w nożyce ogrodowe!

Często, podczas koszenia trawy mogą pozostać kępy trawy przy rabatach ogrodowych, które są otoczone kostką granitową. To samo się tyczy wszelkich murków czy ławek, co wygląda niestety nie ładnie. Jeżeli nam to przeszkadza, to warto byłoby nabyć manualne nożyce koszące bądź elektryczne. Jeśli posłużymy się narzędziami, które podaliśmy w naszym dzisiejszym artykule oraz zadbamy o systematyczność, to z pewnością długo będziemy się cieszyli zielonym trawnikiem!

Informacje
Kategoria: Dom i ogród
Dodany przez użytkownika: Julian Sokołowski
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Więcej od Julian Sokołowski
Artykuły w kategorii Dom i ogród
Najpopularniejsze marki kosiarek i ich charakterystyka
Komentarze: 0
Ocena: brak
Jakie ekologiczne nawozy warto wybrać?
Komentarze: 1
Ocena: brak
Jakie badania profilaktyczne należy wykonywać kotom?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Tagi artykułu
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz