Wybierasz się na spływ kajakowy? Sprawdź, co ze sobą zabrać

Wybierasz się na spływ kajakowy? Sprawdź, co ze sobą zabrać

Ekwipunek na spływ kajakowy będzie przede wszystkim zależał od tego, czy planowana wyprawa jest indywidualna, czy zorganizowana przez firmę. W tym drugim przypadku należałoby się zorientować, jakie rzeczy firma zapewnia, a jakie należy przygotować na własną rękę. W poniższym artykule zwracamy uwagę, jakie przedmioty mogą okazać się niezbędne podczas tego fascynującego sportu wodnego, jakim jest kajakarstwo.

Wybór rzeki, na której będzie się odbywał spływ kajakowy

Polska jest bogata w rzeki właściwe do spływów kajakowych. Są rzeki, jakie wymagają większego doświadczenia oraz umiejętności, ale są też odpowiednie dla osób zaczynających swoją przygodę ze spływami.

Istnieją różne typy spływów w zależności od rodzaju terenu. Spływ dosyć płytkim strumykiem wiąże się z częstą potrzebą przenoszenia kajaku, natomiast spływ głęboką rzeką tego nie wymusza.

Można również znaleźć trasy biegnące przez jeziora. Wybór spływu kajakowego należy przede wszystkim oprzeć na swoich kompetencjach i jeżeli brak Ci doświadczenia, lepiej wybrać coś łatwego i krótkiego na początek. Oprócz tego powinno się zwrócić uwagę na dostęp do wypożyczalni sprzętu, żeby obniżyć koszty przewozu kajaków.

Zorganizowany spływ kajakowy. O jakie kwestie należy spytać firmę?

  • w szczególności stopień trudności spływu kajakowego;
  • lokalizacja oferowanego spływu kajakowego – zazwyczaj firmy oferujące spływy działają w danych regionach kraju;
  • ilość instruktorów w czasie spływu;
  • co musimy przygotować na spływ (są oferty, gdzie firma organizująca zapewnia wszystkie niezbędne rzeczy, ale są także takie gdzie niektóre rzeczy takie, jak na przykład prowiant, trzeba przygotować samemu);
  • jakość oferowanego sprzętu;
  • czy firma oferuje program obejmujący dzieci;
  • dostępność do toalet lub pryszniców na trasie;
  • ulokowanie bagażu – wożony w aucie czy w kajaku;
  • ubezpieczenie NNW;

Jakie rzeczy spakować na spływ?

Przygotowanie bagażu w szczególności zależy od długości spływu kajakowego. Na jednodniową wyprawę dobrze spakować się w worek wodoszczelny na lekki sprzęt elektroniczny i istotne dokumenty. Niezwykle istotna jest kamizelka ratunkowa!

Powinno się spakować również zapasowe ubranie, coś do jedzenia oraz picia, kurtkę przeciwdeszczową oraz na pewno krem z filtrem SPF chroniący przed słońcem, a prócz tego nakrycie głowy. Zazwyczaj podczas spływu jesteś nieustannie wystawiony na działanie słońca, łatwo poparzyć wtedy skórę czy dostać udaru słonecznego.

Jeżeli spływ będzie kilkudniowy, lista niezbędnych rzeczy będzie zdecydowanie dłuższa. Pierwsza kwestia to miejsce do spania. Jeśli po drodze nie planujemy zatrzymywać się w żadnym schronisku, konieczne będzie zabranie namiotu, karimaty oraz śpiwora.

Pozostaje jeszcze kwestia jedzenia. Niezbędny oczywiście będzie suchy prowiant, jednak warto posiadać ekwipunek, który umożliwi przygotowanie posiłku na ciepło, na przykład grill turystyczny.

Informacje
Dodany przez użytkownika: Nastazja Marciniak
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Więcej od Nastazja Marciniak
Artykuły w kategorii Sport i rekreacja
Jak zacząć swoją przygodę z siatkówką?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Tagi artykułu
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz