Pelargonie pachnące: jak je uprawiać i które odmiany są najlepsze?

Pelargonie pachnące: jak je uprawiać i które odmiany są najlepsze?

Pelargonie pachnące mają aromatyczne liście, które aż proszą się, aby ich dotknąć, a także małe, ładne kwiaty. To piękne rośliny doniczkowe na słoneczne letnie tarasy, choć muszą być zimowane w okresie bezmroźnym.

Jakie są najlepsze warunki do uprawy pelargonii pachnących?


Jeśli chodzi o uprawę, kluczową kwestią jest dobra cyrkulacja powietrza i słońce, a także uważanie, aby nie przesadzić z podlewaniem. Upewnij się, że rośliny te znajdują się w lekkim, drenującym kompoście i unikaj tych z gliną w mieszance, ponieważ może to być dla nich zbyt ciężkie. Polecany kompost do uprawy doniczkowej na bazie wełny Dalefoot z domieszką nawozu o spowolnionym działaniu.

Czy pelargonie są ozdobą tylko na taras i balkon?

Oprócz tego, że ożywiają taras — mogą  także wypełniać stojak na rośliny doniczkowe z pachnącymi liśćmi i delikatnymi kwiatami. Jedną z zaskakujących zalet, w przypadku niektórych pachnących pelargonii jest to, że można je wykorzystać w kuchni. Gatunki takie jak Pelargonia pachnąca różą (Pelargonium graveolens), P. crispum i P. citronellum o zapachu cytryny oraz P. tomentosum o zapachu mięty pieprzowej mają zastosowanie kulinarne. Można ich użyć do aromatyzowania kremu maślanego, którym wypełnimy torty, do zapachu słoików z cukrem, do wyłożenia formy do ciasta i nadania mu subtelnego aromatu lub do herbat. Kwiaty są również jadalne i stanowią ładne wykończenie ciast i puddingów.

Jaka odmiana będzie najlepsza?

Polecana jest odmiana 'Attar of Roses' ze względu na jego "uwodzicielski zapach brudnej róży, kiedy pociera się jego liście", a także uprawia 'Cy's Sunburst' ze względu na jego karbowane, żółto-zielone liście o silnym zapachu werbeny cytrynowej. Mówi, że 'Ardwick Cinnamon' tworzy zwartą roślinę o korzennym zapachu, idealną do aromatyzowania ciast i ciasteczek.

Pelargonia tomentosum ma bardzo atrakcyjną kopułę aksamitnych, pachnących miętą pieprzową liści, a Non proponuje także 'Candy Dancer', która ma koronkowe, ozdobne liście, dzięki czemu jest interesująca pod względem ulistnienia. 'Sweet Mimosa' ma różowe kwiaty z ciemniejszymi oznaczeniami na górnych płatkach, natomiast 'Copthorne' jest bladoliliowa i często kwitnie do grudnia.

'Pink Capricorn' jest polecana przez dostawcę Fibrex Nurseries ze względu na ciągłe kwitnienie - jej kwiaty są szokująco różowe.

Jak przezimować pelargonie pachnące?

Przynieście je do domu i trzymajcie na jasnym, słonecznym parapecie podczas chłodniejszych miesięcy (możecie uprawiać je jako roślinę domową przez cały czas, jeśli chcecie). Łatwo rozmnażają się z sadzonek — należy je pobierać latem, sierpień i wrzesień to również dobry miesiąc. Rośliny męczą się po roku lub dwóch, więc pobieranie sadzonek co roku zapewnia zapas świeżych, zdrowych i pełnych wigoru roślin, wytwarzających mnóstwo tych pięknie pachnących liści.

Przycinamy pędy tuż poniżej węzła liściowego, obcinamy dolne liście, w razie potrzeby wyrywamy końcówkę kwiatową i umieszczamy dwie lub trzy sadzonki na brzegu doniczki z sypkim, ziarnistym kompostem. Nie przykrywaj sadzonek pelargonii plastikową osłoną lub plastikową torbą, jak w przypadku sadzonek większości innych roślin - nie potrzebują one ani nie lubią wilgoci. Po prostu trzymaj doniczkę w ciepłym miejscu, a sadzonki powinny się ukorzenić w ciągu trzech tygodni.

 

Informacje
Kategoria: Dom i ogród
Dodany przez użytkownika: Rebeka Lewandowska
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Więcej od Rebeka Lewandowska
Artykuły w kategorii Dom i ogród
Tagi artykułu
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz