Jak zacząć swoją przygodę z siatkówką?

Jak zacząć swoją przygodę z siatkówką?

Jako sport zespołowy, siatkówka wzbudza ogromne zainteresowanie, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Latem, kiedy jest gorąco, chętnie grają w nią znajomi na plaży. Polega ona na odbijaniu w powietrzu piłki za pomocą rąk w kierunku przeciwnika. Nasze zawodniczki i zawodnicy zdobywają wiele nagród za swoje osiągnięcia, więc warto ich podpatrywać. Poniżej opisujemy ważne aspekty związane z siatkówką!

Siatkówka jako drużynowa dyscyplina w sporcie!

Siatkówka jest sportem drużynowym, który polega na przebijaniu piłki przez zawieszoną na określonej wysokości siatkę. Rozgrywkę rozpoczyna się od serwisu piłki na pole przeciwnika, a następnie gracze starają się nie dopuścić do dotknięcia przez piłkę ziemi. Drużyna składa się z 5 zawodników – rozgrywającego, przyjmującego, blokującego, atakującego oraz libero. Siatkówka jest sportem, który można uprawiać w każdym wieku, jednakże najlepiej rozpocząć swoją przygodę z nią już w okresie szkolnym.

Siatkówka, a zdrowie!

Piłka siatkowa jest dyscypliną sportową, która poprawia wydolność oddechową organizmu oraz koordynację ruchową. Dzięki temu wpływa pozytywnie na cały aparat ruchowy organizmu. Trening siatkówki pozwala także na zwiększenie siły oraz wytrzymałości mięśni.

Regularne treningi pozwolą wzmocnić:

 • ramiona
 • brzuch
 • uda
 • ręce
 • nogi

Jakie warunki trzeba spełnić, aby grać w siatkówkę?

Swoją przygodę z piłką siatkową można rozpocząć w każdym wieku. Młodzi ludzie, uprawiając tego rodzaju aktywność, wykształcą swoje ciało i wszechstronnie rozwiną swoje umiejętności. Dzięki systematycznym i solidnym ćwiczeniom mają szansę w przyszłości grać w siatkówkę zawodowo. Aby rozegrać mecz, który jest zgodny z zasadami ogólnoświatowymi, należy zaznajomić się z techniką i zasadami gry. Dodatkowo wskazane jest przejść przez kurs teoretyczny, który w dalszym czasie doda pewności do wykonania pewnych zagrywek oraz zastosowania różnych elementów taktyki.

Czynniki, które mogą zapewnić większe sukcesy w tej dziedzinie sportu:

 • warunki fizyczne – wysoki wzrost,
 • koordynacja ruchowa,
 • skoczność,
 • właściwa wydolność organizmu,
 • taktyczne myślenie,
 • wypracowana technika gry.

Na początku treningi siatkówki polegają na nauce odpowiedniego odbijania piłki palcami, jak i sposobem dolnym. Gracze uczą się także właściwej zagrywki, blokowania lub rozgrywki przeciwnika oraz ataku w celu zdobycia punków. W swoich przygotowaniach treningowych warto używać różnych taktyk oraz technik. W czasie gry warto korzystać z wielu ciekawych form tej dyscypliny. W siatkówkę można grać na hali, plaży lub zewnętrznym boisku.

Co ubrać na trening?

Do treningów oraz rozgrywanych meczów, istotny jest sportowy strój, który zapewni graczom swobodę ruchów, a także uchroni ich od urazów. Należy do niego zaliczyć koszulkę z krótkim rękawem, spodenki czy buty sportowe. Do tego ważne są nakolanniki i rękawki siatkarskie. Nie bez znaczenia pozostaje bielizna, która powinna być oddychająca z dobrą cyrkulacją powietrza. Zagwarantują to wstawki żakardowe!

Informacje
Dodany przez użytkownika: Justyn Zając
Oceń
Ocena: brak
Liczba ocen: 0
Więcej od Justyn Zając
Jak zacząć swoją przygodę z siatkówką?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Artykuły w kategorii Sport i rekreacja
Tagi artykułu
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz